Jak udekorować ściany

O roli obrazów we wnętrzach mówiliśmy już tutaj co prawda całkiem sporo, jednak w ramach krótkiego przypomnienia, postanowiliśmy ponownie nawiązać do tego tematu. Zastanawiacie się dlaczego? Nie, nie po to żeby Was zanudzić i zniechęcić do czytania, ale po to, żeby pokazać je w nieco innym niż dotychczas świetle. Jesteśmy przekonani, że obrazy podobnie, jak i dywany – bo o nich też będzie dzisiaj mowa – mogą odsłonić przed Wami nieznane dotąd możliwości.

Jeśli zatem planujecie zmianę wystroju wnętrza lub zwyczajnie macie do zagospodarowania trochę wolnego miejsca i zastanawiacie się jak udekorować ściany, to zostańcie z nami. Dzisiaj podpowiemy Wam jak dywanami i obrazami można urozmaicić wystrój domowej przestrzeni.

Obrazy – solo czy w duecie?

Stół Fleur De Sel I, Krzesło Ko Lanta, Krzesło Candy World musztardowe, Dywan Hieroglyphics Square, Dekoracja ścienna My Happy Place, Dekoracja ścienna Leaf 71×51 cm

Zawieszone na ścianie nad komodą lub nad stołem w jadalni, nad sofą w salonie czy nad łóżkiem w sypialni – niezależnie od lokalizacji, obrazy mogą zdziałać naprawdę wiele dobrego w naszych wnętrzach. I nie ma tu większego znaczenia, czy zdecydujemy się zaaranżować je solo czy w duecie. Możliwości wykorzystania drzemiącego w nich potencjału jest naprawdę wiele.

Pamiętajmy jednak, że kwestią decydującą przy wyborze obrazów pozostaje nie tylko styl wnętrza, ale i ilość przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli mamy trochę wolnego miejsca nad komodą w salonie czy nad stołem w jadalni możemy wybrać np. jeden większy obraz lub dwa mniejsze albo średniej wielkości obraz i lustro plus dodatkowe dekoracje wiszące. Jedna czy dwie grafiki zdecydowanie wystarczają, jeśli mają one pełnić rolę dekoracyjnego akcentu.

Stół Brooklyn IV, Ławka Brooklyn III, Krzesło Candy World różowe, Krzesło Candy World musztardowe, Krzesło Candy World niebieskie, Dywan Kelim Pop różowy, Obraz Actor Audrey Private 65×85 cm

Aranżacja galerii obrazów także ma sens, ale tylko w przypadku kiedy możemy pozwolić sobie na przeznaczenie na nią całej powierzchni ściany. Pamiętajmy jednak, że zasada ta dotyczy przede wszystkim dużych wnętrz. Bo zgodzicie się chyba, że taka galeria w małym salonie lub sypialni mogłaby prezentować się nieco karykaturalnie?

Sofa Molly 3 Seater, Lampa podłogowa Work Station I, Dywan Knot beżowy, Obraz Moviestar, Obraz Electric Power, Obraz Motor Coach, Obraz Cuba Rallye

Wymiary obrazów a lokalizacja

Ilość miejsca jakiej potrzebują obrazy jest zależna od ich rozmiaru. Duże grafiki, czyli m.in. te o wymiarach 180×70 cm lub 160×120 cm najlepiej prezentują się w pojedynkę. W ich przypadku najlepszym wyborem jest ulokowanie na dużej powierzchni ściany. Dobrym pomysłem może być zawieszenie ich np. nad sofą w salonie, który jest integralną częścią aneksu kuchennego. W ten sposób obraz nie tylko ozdabia wnętrze, ale także przyczynia się do oddzielenia stref występujących w ramach jednego pomieszczenia.

Obraz Seaside 160×120 cm, Obraz Horizon Sunset 180×70 cm, Obraz Touched Flower Elephant 90×120 cm, Obraz Dune 150×100 cm

Jeśli takie rozwiązanie z jakichś względów nie odpowiada Waszym oczekiwaniom, to drugą alternatywą pozostają obrazy w małych rozmiarach. W ich przypadku pole do manewru jest zdecydowanie większe – ergonomiczne kształty i niewielkie formy sprawiają, że świetnie odnajdują się one zaaranżowane nie tylko solo, ale i w większym gronie.

Dekoracja ścienna All I Ever Wanted, Dekoracja ścienna Hello Lovely, Dekoracja ścienna My Happy Place, Dekoracja ścienna Old Ways, Dekoracja ścienna Hello Beautiful, Dekoracja ścienna Leaf

Świetnym i bardzo modnym współcześnie sposobem na aranżację domowej galerii obrazów jest rozmieszczenie takich grafik w asymetrycznym układzie. Duże obrazy zazwyczaj nie dają takiej możliwości.

Dekoracja ścienna You Make Me Coco 42×30 cm, Dekoracja ścienna Let The Hunky 46×34 cm, Dekoracja ścienna Moon 41×29 cm

Obraz Marilyn Diva, Obraz Actor Gregory, Obraz Idol Sean, Obraz Actor Audrey Diva

Dywany na ścianie

Tak jak zapowiadaliśmy na początku, nie tylko o obrazach będzie dzisiaj mowa – w centrum naszych zainteresowań znajdą się także dywany. Nie myślcie jednak, że i tym razem powiemy o tym w jaki sposób zaaranżować je na podłodze. Lojalnie uprzedzamy, że dzisiaj będą one występować tylko i wyłącznie w roli ściennej dekoracji.

Dywan Kelim Pop Rockstar 240×170 cm, Komoda Nero I, Figurka Turtle Gold XL

Jeśli do tej pory dywany na ścianach kojarzyliście tylko z wnętrzami w stylu folkowym lub orientalnym, to najwyższa pora zaktualizować przekonania. We współczesnych trendach wyraźnie widać tendencję aranżowania dywanów w formie dekoracji we wnętrzach inspirowanych różnymi stylami.

Dywan Gobi, Dywan Santorini Colore, Dywan Gaga

Są to zarówno dywany o dużych rozmiarach i wyrazistych motywach wzorniczych, dywany perskie, a także małe dywaniki z frędzlami, o żywej i przykuwającej uwagę kolorystyce. Poniżej przedstawiamy Wam kilka przykładowych modeli.

Dekoracja ścienna African Sun, Dekoracja ścienna African Spirit

Dywan Easy Break 240×170 cm, Dywan Batik Orange 240×170 cm

Dużym zainteresowaniem cieszą się także dywany asymetryczne. Według projektantów to najgorętszy trend tego sezonu. Tylko na nie spójrzcie – czyż nie są oryginalne?

Dywan Asymmetric czerwony 240×170 cm, Dywan Asymmetric kolorowy 240×170 cm

Gdzie zaaranżować dywany?

Możliwości w tym temacie jest niemało, my jednak przyznajemy szczerze, że najchętniej widzielibyśmy je zawieszone nad sofą w salonie lub łóżkiem w sypialni. Inną lokalizacją mogą być również ściany nad komodami i konsolami, a także ściany usytuowane w sąsiedztwie stołów kuchennych i jadalnianych.

Wełniane, jedwabne, skórzane – dywany zawieszone na ścianie to nie tylko dodatkowa porcja przytulności dla wnętrza, ale i walory związane z funkcjonalnością przestrzeni mieszkalnej. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że dywan świetnie sprawdza się w roli akustycznego i termicznego izolatora.

Zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie u siebie? Czy jednak stawiacie na obrazy?