Regały KARE

Regały we wnętrzach to nie tylko świetny sposób na wyrażenie własnych upodobań estetycznych, ale i praktyczne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może łatwo rozstrzygnąć problemy związane z ograniczoną ilością przestrzeni. Te funkcjonalne meble mają przecież do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko pomoc w aranżacji domowej biblioteczki. Dzisiaj kilka słów o tym, w jaki sposób można wykorzystać ich potencjał. 

Regały do małych i dużych wnętrz

Z brakiem miejsca do przechowywania wbrew pozorom nie borykają się tylko i wyłącznie właściciele małych mieszkań. Zdarza się przecież, że źle zagospodarowana przestrzeń w dużych domach rodzi podobne dylematy. Nietrafione decyzje odnośnie ustawienia mebli czy niewłaściwe dopasowanie ich ilości do naszych potrzeb to częsta przyczyna braku funkcjonalności przestrzeni mieszkalnej. Jak najłatwiej temu zapobiec? Odpowiedzią na to pytanie mogą być tytułowe regały. To meble o wyjątkowych umiejętnościach organizacyjnych, które mogą być świetną alternatywą dla osób preferujących ergonomiczne rozwiązania wnętrzarskie.

Regał Brooklyn Zick Zack 100×150 cm biały

Chociaż od wielu lat nieprzerwanie kojarzone są z domowymi biblioteczkami, to byłoby dużym uproszczeniem, stwierdzenie, że mają predyspozycje do wykonywania tylko i wyłącznie tego zadania. Salon nie jest jedynym miejscem, w którym regały dobrze spełniają swoje funkcje, dlatego coraz częściej zaprasza się je także do innych pomieszczeń. Kuchnie i jadalnie, pokoje dziecięce czy domowe biura to tylko kilka przykładów wnętrz, w których z powodzeniem znajdują zastosowanie.

Regał Moonscape 61×200 cm srebrny; Figurka dekoracyjna Koi Fish Tricolore

Regał Zoom 76×180 cm; Regał Osaka 82×210 cm

Rodzaje i typy regałów są tak zróżnicowane, że bez problemu można znaleźć te odpowiadające potrzebom małych i dużych pomieszczeń. Oprócz dobrze nam znanych, regałów stojących, do wyboru są modele wiszące, nowoczesne regały modułowe i regały na kółkach, które wykazują się dużą elastycznością w kwestii miejsca usytuowania. Takie regały można w dowolnej chwili przemieszczać i zmieniać miejsce ich położenia dostosowując je do preferencji użytkowania. Klasyczne regały stojące i wiszące nie dają co prawda, takiej możliwości, ale nie oznacza to, że są mniej funkcjonalne niż modele mobilne.

Regał Puro Zick Zack 50×115 cm; Regał Storm 100×234 cm; Regał Soft Walnut 110×219 cm; Regały Micado Nature (3/set); Regał Tuscany 100×156 cm; Regał X-Factory 200×90 cm

Jak kreatywnie wykorzystać regały?

Do wspomnianego już wcześniej przechowywania książek. Ta podstawowa rola jaką pełnią, może okazać się bardzo przydatna, jeśli lubicie czytać i gromadzić literaturę. Zorganizowane w ten sposób książki będą cały czas na wyciągnięcie ręki, a nie zajmą zbyt wiele miejsca i nie będą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. To samo rozwiązanie możecie zastosować w stosunku do albumów, magazynów czy płyt CD – na pojemnych półkach regałów pomieścicie wiele rzeczy, na które brakuje miejsca, a których z jakichś powodów nie chcecie się pozbywać. Lubicie ozdobne akcesoria i dodatki? Regały świetnie poradzą sobie także z eksponowaniem dekoracji. Ustawione na kilku poziomach figurki, ramki ze zdjęciami czy szklane wazony w taki sposób będą miały szansę ukazać swoje walory, a pomieszczenie, w którym się znajdą nie będzie sprawiało wrażenia zagraconego zbędnymi bibelotami.

Sofa Perugia beżowa; Fotel Perugia beżowy; Regał Gold Rush 90×230 cm; Stolik kawowy New Wave ∅80 cm

Regał Enigma 80×150 cm; Regał Nero 190×90 cm; Regał Camps Bay 110×170 cm

Regał Rettangolo Left 110×200 cm

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie możliwości tych mebli jest umieszczenie ich w kąciku do pracy. Jeśli macie potrzebę przechowywania dużej ilości dokumentów czy segregatorów, to regały będą strzałem w dziesiątkę. W takiej konfiguracji z powodzeniem wykorzystacie zarówno klasyczne modele stojące, jak i te przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Fajną opcją, która sprawdzi się w domowym biurze będą także regały modułowe, które dadzą możliwość dostosowania ilości elementów i ustawienia ich zgodnie z indywidualnymi potrzebami. 

Fotel Fun Tastic szary

Regał Scissors 200×150 cm

Krzesło Forum Wood białe; Lampa ścienna Star; Lampa stołowa Work Station biała; Dywan Collage Multi 320×240 cm

Jeśli jesteście rodzicami, to doskonale wiecie, jak bardzo regały okazują się być przydatne w pokojach dziecięcych. Maluchy w pierwszych latach życia kochają kolekcjonować zabawki. Problem pojawia się wtedy, gdy ukochane pluszaki i gry przestają się mieścić. W takich sytuacjach skorzystanie z pomocy regału przyniesie podwójne korzyści – dodatkowe półki nie tylko rozwiążą problem braku miejsca, ale i zmotywują małego brzdąca do dbania o porządek w swoich czterech kątach.

Regał Cube 158×180 cm; Regał Puro 191×90 cm; Regały Authentico (5/set); Regał Authentico Zick Zack 150×100 cm

Gdzie ustawić i jak zaaranżować regały?

Zapewne nie będzie to dla Was zaskoczeniem, jeśli powiemy, że podstawowym miejscem przeznaczenia dla regałów zawsze będzie salon. W pokoju dziennym, który łączy się z kuchnią i jadalnią meble te przy odrobinie kreatywności można zaaranżować na naprawdę wiele sposobów. Przykład? Klasyczne regały ustawione pod ścianą pięknie zaprezentują się w formie biblioteczki, a ażurowe modele z powodzeniem wykorzystacie w celu wydzielenia stref funkcjonalnych. Z ich pomocą łatwo oddzielicie np. część jadalnianą od wypoczynkowej, jak i odgrodzicie od pozostałej części mieszkania kącik do pracy.

Stół Attento 180×90 cm; Krzesło Lara: ecru, zielone; Krzesło Claw beżowe

Regał Storm 100×234 cm: I, II

Stosunkowo nowym, ale coraz mocniej odznaczającym się trendem jest umieszczanie regałów we wnętrzach kuchni i łazienek. W tych pierwszych przydają się one szczególnie w zakresie przechowywania artykułów spożywczych, pojemników czy słoiczków z przyprawami. W drugich z kolei, umożliwiają wygodną organizację ręczników i kosmetyków. Każde z tych rozwiązań to nie tylko świetny sposób na odejście od schematów, ale i oszczędność miejsca, która w małych pomieszczeniach jakimi zawsze jest mile widziana.

Regał Soleil 90×192 cm; Stół Soleil 180×90 cm

Regał wiszący Snail 13×13 cm; Regał Mesh 120×78 cm; Regały Concrete (3/set) szare; Regał Scissors 200×150 cm; Regał Library Single 112×201 cm

Regały, które występują w wielu rozmaitych formach i rozmiarach są na tyle elastyczne, że nie sprawiają problemów w kwestii ustawienia czy dopasowania do metrażu wnętrza. W małych pomieszczeniach najczęściej są ustawiane pod ścianą lub wieszane bezpośrednio na niej. W taki sposób zajmują minimalną ilość miejsca i nie zaburzają ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Większe pole manewru dają natomiast w dużych wnętrzach, gdzie mogą zajmować miejsce zarówno bezpośrednio przy ścianie, jak i przyjąć położenie prostopadłe i wystąpić w roli ścianki działowej. Jeśli decydujemy się na wspomniane wcześniej modele mobilne mamy nieograniczone możliwości względem ustawienia. Regały na kółkach możemy swobodnie przemieszczać po całym mieszkaniu i dostosowywać do aktualnych potrzeb i preferencji użytkowania.