Łóżko do sypialni

Planujecie kupić łóżko do sypialni, a nie wiecie czym się kierować, aby zapewniało Wam wygodę podczas snu i jednocześnie odzwierciedlało Wasze estetyczne upodobania? Pytań dotyczących zakupu tego mebla, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć jest rzeczywiście sporo i nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie, jednak w dzisiejszym poście postaramy się chociaż częściowo rozwiać Wasze wątpliwości. Jesteście gotowi? W takim razie zaczynamy…

Rodzaje łóżek do sypialni

Najprostsze modele łóżek to te jednoosobowe. Powierzchnia spania w ich przypadku wynosi od 90 do 120×200 cm. Tego typu łóżka do sypialni to świetna alternatywa dla singli, jak i praktyczne wyposażenie pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Biorąc pod uwagę małe wymiary jakie posiadają, to także dobry sposób na rozwiązanie problemu braku dużej ilości przestrzeni – szczupłe gabaryty to coś, co pozwala im z powodzeniem odnajdywać się w małych wnętrzach.

Łóżko Sophy 160×200 cm; Łóżko Szenario 160×200 cm; Łóżko Dover Quilted 160×200 cm

Drugim typem łóżek do sypialni, są łóżka dwuosobowe, które potocznie nazywane są także łóżkami małżeńskimi. Nietrudno się zatem domyślić, że są one przeznaczone do użytkowania dla dwóch osób. Nie jest jednak wcale powiedziane, że z ich zalet nie mogą skorzystać także single – w takim przypadku świetnie sprawdzają się łóżka o wymiarach 140×200 cm, które z kolei są mało komfortowe do spania dla dwóch osób. Tych modeli nie warto brać pod uwagę, jeśli macie możliwość wstawienia do sypialni większego łóżka.

Łóżko Desire 180×200 cm szare; Szafka nocna Luxury I; Komoda Luxury III; Konsola Luxury; Wózek na bagaże Vegas; Dywan Spike Elegance; Obraz Marylin; Lampa stołowa Trumpet Jazz

Najbardziej optymalnym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem są łóżka do sypialni o wymiarach 160×200 cm (w naszej ofercie znajdziecie także te o wymiarach 180×200 i 200×200 cm). W przypadku użytkowania przez dwie osoby, powierzchnia spania każdej z nich mieści się w granicach 80 cm. To wystarczająco dużo, aby zapewnić użytkownikom odpowiednią ilość przestrzeni do zajęcia wygodnej pozycji ciała podczas snu. Przy takim łóżku można z powodzeniem zmieścić w sypialni stoliki nocne czy kilka dodatkowych mebli. Nie macie pomysłu jak moglibyście je rozmieścić? W takim razie czytajcie dalej, bo w kolejnym akapicie powiemy kilka słów o tym, jak ustawić łóżko w sypialni.

Wymiary łóżka a ustawienie w sypialni

Pierwszorzędnym wyznacznikiem w tej kwestii, jest oczywiście liczba użytkowników – to głównie ona narzuca nam wymiary łóżka. Zwyczajowo przyjmuje się, że powierzchnia do spania dla jednej osoby powinna wynosić 90 cm, dla dwóch z kolei – minimum 160 cm. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest długość, która powinna zapewniać 25 cm przestrzeni pomiędzy nogami użytkownika, a przednią ramą łóżka. Nie zapominajmy też o wysokości, która musi wynosić około 40-50 cm (nie mniej niż 25-30 cm), aby dawać swobodę kładzenia się i wstawania z łóżka. Co natomiast warto wiedzieć w temacie ustawienia łóżka? Najważniejszą rzeczą, którą obowiązkowo trzeba mieć na względzie jest usytuowanie mebla w taki sposób, aby każdy z użytkowników miał do niego swobodny dostęp.

Łóżko Boxspring City Spirit 160×200 cm; Łóżko Desire 160×200 cm wysokie szare; Łóżko City Spirit IV

W przypadku modeli jednoosobowych problem rozwiązuje się właściwie sam, jednak łóżka dwuosobowe wymagają nieco innego traktowania. Najlepiej, przed zakupem zaplanować rozkład mebli w pomieszczeniu i oszacować (chociaż wstępnie) ile miejsca zajmie szafa, komoda czy toaletka. Dzięki temu będziemy mogli wybrać dla łóżka dogodne miejsce, które pozwoli nam swobodnie poruszać się po pokoju w ciągu dnia i wygodnie wysypiać w nocy. Przykład? W przypadku sypialni, która ma kształt kwadratu łóżko może zająć przestrzeń pomiędzy drzwiami a oknem. Dzięki temu nie tylko nie zablokuje dostępu do pozostałych mebli, ale i pozostanie w stosownej odległości od kaloryfera. W wąskich sypialniach nie ma zazwyczaj dużego pola manewru i łóżko musi najczęściej przylegać jednym bokiem do ściany. Takie położenie zmusza nas często do rezygnacji z dwóch stolików nocnych, na rzecz jednej szafki.

Szafka nocna Puro; Szafka nocna Brooklyn I; Szafka nocna Sweet Home I; Szafka nocna Alhambra

TIP: Pamiętajcie, że odległość krawędzi łóżka od ściany powinna wynosić około 80 cm (nie mniej niż 55 cm). Takie usytuowanie mebla pozwala uniknąć m.in. wzajemnego przeszkadzania sobie podczas porannego wstawania.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając łóżko?

Przede wszystkim o doborze odpowiedniego stelaża i materaca, który będzie stanowić solidne podparcie dla kręgosłupa. W gruncie rzeczy to one ponoszą największą odpowiedzialność za naszą wygodę i komfort podczas snu. Sama rama musi być oczywiście odpowiednio stabilna, aby utrzymać ciężar, jednak to, co znajduje się w jej wnętrzu najmocniej oddziałuje na osobisty komfort użytkowania. Na co zwrócić uwagę w tej kwestii? Na materiał wykonania stelaża i gęstość rozmieszczenia listewek – małe odstępy między nimi sprawią, że materac nie będzie się odkształcał i przesuwał podczas spania. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie twardości materaca. Jeśli partnerzy znacząco różnią się między sobą wzrostem czy wagą, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór dwóch osobnych modeli. Dzięki temu w łatwy sposób unikniemy tworzenia się dziury i zapadania materaca na środku łóżka.

Łóżko Authentico 160×200 cm; Szafa Attento I; Szafka nocna Authentico; Lampa stołowa Mops II; Dywan Kelim Ornament 300×200 cm; Poduszka dekoracyjna Kelim Ornament 60×40 cm turkusowa; Fotel Fashionista I; Obraz Achat Blue

O czym jeszcze naszym zdaniem warto pamiętać? O udogodnieniach, jakie często niosą ze sobą różne modele łóżek. Pomysłowe schowki, półki, pojemniki na pościel – tego typu rozwiązania to świetny sposób nie tylko na oszczędność przestrzeni, ale i stworzenie wygodnego systemu przechowywania. Wybierając łóżko do sypialni warto też przyjrzeć się materiałom z jakiego jest wykonane. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że opinią najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia cieszą się łóżka z egzotycznego drewna. W naszej ofercie znajdziecie kilka modeli wykonanych z akacji, mango czy palisandru.

Łóżko Puro 160×200 cm; Łóżko Brooklyn Nature 160×200 cm; Łóżko Brooklyn Walnut 180×200 cm

Pamiętajcie też, że nie warto oszczędzać na łóżku, jeśli zależy Wam na wygodzie i długiej żywotności mebla. Jego wymiary i kształty muszą być dostosowane do warunków lokalowych, a nie odwrotnie. Sypialnie mają zazwyczaj około 10-13 m2, dlatego lepiej nie przesadzać z wielkością łóżka. To przecież ono zajmuje najwięcej miejsca i to od niego zależy, ile przestrzeni będziemy w stanie wygospodarować na stoliki nocne, komody czy szafy. To bardzo istotna kwestia, jeśli nie posiadamy osobnego pomieszczenia, które możemy wyznaczyć na aranżację osobnej garderoby.

Szafa Puro I; Szafa Fleur 140×76 cm; Szafa Authentico