Najmodniejszy kolor 2018 roku

Jeśli śledzicie uważnie nowinki ze świata designu to na pewno wiecie już od jakiegoś czasu, który kolor został wybrany przez Instytut Pantone, kolorem 2018 roku. Po soczystej i energicznej zieleni, która najprościej mówiąc – budziła skrajne uczucia – na pierwszym miejscu znalazł się intensywny Ultra Violet. I chociaż za jakiś czas zapewne zostaniemy poinformowani o kolejnym faworycie, to jeszcze przez chwilę nacieszmy oczy i pozostańmy pod urokiem tegorocznego zwycięzcy, którego urodę postanowili docenić także projektanci KARE.

Ultra Violet, czyli najmodniejszy kolor 2018 roku

Ciemny i tajemniczy, oryginalny i przełamujący schematy – tak najkrócej można opisać kolor 2018 roku. Jak uzasadnia swój wybór Instytut Pantone, Ultra Violet odnosi się do innowacyjności i nieograniczonych możliwości. To kolor, który śmiało patrzy w przyszłość. To także pochwała przełamywania schematów i wychodzenia poza przyjęte konwencje. Fiolet, który wywołuje skojarzenia odnoszące się do sfery duchowości i mistycyzmu, pozwala się wyciszyć i złapać oddech. To szansa na zatrzymanie szalonego pędu i spojrzenie na codzienność z nowej perspektywy.

Ultra Violet zachęca do poznawania tego, co nowe i odważnym krokiem zmierza w kierunku zmian. Odzwierciedlający jego charakter indywidualizm, to motywacja nie tylko do podążania własną drogą, ale i twórczego rozwoju i realizowania pasji. To także duży kontrast dla soczystej zieleni, która w ubiegłym roku symbolizowała bliskość z naturą, umiejętność świadomego odpoczywania i ekologiczny styl życia.

Zastanawiacie się skąd taki wybór? Nie jesteście pewni czy tak intensywny kolor jak fiolet ma szansę dobrze odnaleźć się w domowych wnętrzach? Osobiście uważamy, że ma. I to wbrew pozorom, całkiem spore! Na ścianach być może nie będzie prezentował się najlepiej (chyba, że zdecydujecie się np. pomalować jedną z nich lub zaaranżujecie go w formie ozdobnego dekoru), ale świetnie sprawdzi się w meblach, oświetleniu i dekoracyjnych dodatkach.

Fiolet we wnętrzach

Wybór odpowiednich kolorów do domu czy mieszkania to zawsze spore wyzwanie. I nie ma tutaj znaczenia o jakie pomieszczenie chodzi – podjęcie decyzji o doborze kolorystyki jest zazwyczaj tym, co sprawia nam najwięcej trudności. Prowadzący badania nad kolorami i wyznaczający nowe trendy Instytut Pantone wprawdzie każdego roku przedstawia swoje propozycje, jednak nie zawsze odpowiadają one naszemu poczuciu estetyki. W zeszłym roku soczysta zieleń, w tym ciemny fiolet – to barwy pod każdym względem wyjątkowe, ale trudne w zastosowaniu, dlatego rzadko spotyka się je we współczesnych wnętrzach.

Lustro Revival 76 cm fioletowe; Taboret Cherry 35 cm fioletowy; Latarenka Noble Wire 12 cm fioletowa; Poduszka Sunlight 45×45 cm fioletowa; Figurka dekoracyjna Crystals 54 cm; Figurka dekoracyjna Zebra I; Wazon Noble 24 cm fioletowy; Poduszka Zipper 45×45 cm fioletowa; Dekoracja ścienna Slogan 76×31 cm „Don’t take life […]”

Zostawmy jednak w tyle Greenery i zajmijmy się tegorocznym zwycięzcą, którym został Ultra Violet. Czy zdarzało Wam się kiedyś wziąć jego kandydaturę pod uwagę w kontekście aranżacji salonu lub sypialni? Jeśli tak, to gratulujemy Wam odwagi i umiejętności, bo trzeba nie lada wyczucia, aby wykorzystać możliwości tego koloru we właściwy sposób. Jeśli nie, to dzisiaj macie okazję ostatecznie się przekonać, czy kolor 2018 roku jest dla Was. Bo musicie wiedzieć, że fiolet we wnętrzach to nie tylko spore wyzwanie pod kątem doboru odpowiedniego odcienia, ale i łączenia go z innymi kolorami, materiałami i deseniami.

Wazon Art Pastel fioletowy

Z czym łączyć fiolet we wnętrzach?

Fiolet ma w sobie magię i szlachetność, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla osób odważnych, poszukujących własnego stylu i lubiących wyrażających swój indywidualizm we wnętrzach. Ten wymagający kolor może jednak wbrew pozorom dać się łatwo oswoić, jeśli we właściwy sposób podkreślicie jego atuty i odpowiednio dobierzecie proporcje. Pierwszym rozwiązaniem jakie możecie zastosować w tym temacie, jest wyeksponowanie fioletu na ścianach. 

Obraz Bing Bang 80×80 cm

Obraz Triptychon Grand Canyon 160×240 cm (3/set)

Co prawda nie wypadnie dobrze, jeśli zdecydujecie się na ten krok w stosunku do całego pomieszczenia, ale stworzy ciekawy i przykuwający uwagę akcent zerkając dyskretnie z jednej ze ścian. Pamiętajcie przy tym, że powinna być to ściana dobrze naświetlona lampami lub światłem dziennym. Fiolet dobrze wypadnie w towarzystwie brązu, beżu i wszelkich kremowych odcieni. Do twarzy mu też będzie z uniwersalną szarością czy klasycznymi odcieniami bieli i czerni. Ciekawym i nietypowym połączeniem będzie także zestawienie fioletu z błękitem.

Fioletowe meble i dodatki

Drugim sposobem na wprowadzenie fioletu do wnętrz jest postawienie na meble i dodatki w tym kolorze. Najlepiej w tym względzie wypadają sofy, fotele i krzesła tapicerowane tkaninami w odcieniach fioletu. Dlaczego? Bo miękkie tkaniny obiciowe jakimi się je pokrywa łagodzą dominujący charakter tej barwy, a w połączeniu z eleganckim wykończeniem wnoszą do wnętrz sporo przytulności. Spróbujcie postawić w salonie fioletową sofę obitą aksamitem lub welwetem, a sami przekonacie się, jak dużo zyskacie na wygodzie i walorach estetycznych wnętrza.

Fotel Purple Rain

Sofa Purple Rain 135 cm

Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami tak radykalnych rozwiązań (fiolet to kolor, który przecież nie pasuje do wszystkiego i wszystkich), to możecie też postawić na kilka fioletowych bibelotów. W ofercie KARE w tym kolorze znajdziecie m.in. wazony, dekoracyjne poduszki, obrazy i lustra. Pamiętajcie, że Ultra Violet nie musi dominować we wnętrzu i wypełniać każdego wolnego kawałka przestrzeni. Zdecydowanie lepiej zaprezentuje się stosowany z umiarem i w postaci delikatnych akcentów. Wazon wyeksponowany na blacie stołu, świeczniki postawione na komodzie czy koc umieszczony w koszu stojącym obok fotela – taka subtelna obecność fioletu z pewnością nie zaszkodzi żadnemu wnętrzu.

Łóżko Nova 160×200 cm fioletowe; Fotel Vicky fioletowy; Krzesło Purple Rain fioletowe