Lampy stołowe KARE Design

Aranżacja oświetlenia w domu to dosyć obszerny temat, który na blogu był już przez nas poruszany kilkakrotnie. Do tej pory nie było jednak mowy o zaletach jakie posiadają lampy stołowe, dlatego dzisiaj postanowiliśmy powiedzieć kilka słów o tym, dlaczego warto wykorzystać ich potencjał. To rozwiązanie, z którego nie powinniście rezygnować nie tylko w przypadku, gdy kochacie ciepło i przytulność we wnętrzach…

Oświetlenie do domu: lampy stołowe

Czasy, kiedy w kwestii oświetlenia ograniczaliśmy się tylko do lamp wiszących na szczęście już dawno odeszły do lamusa. I to wcale nie z powodu tego, że lampy sufitowe kiepsko sobie radzą – to ciągle one najczęściej pojawiają się w domach i mieszkaniach. Po prostu pod wpływem zmieniających się potrzeb zaczęliśmy szukać innych możliwości, a co za tym idzie, dostrzegać zalety oświetlenia pomocniczego i czerpać z korzyści jakie daje zastosowanie go we wnętrzach.

Lampy stołowe i podłogowe czy kinkiety niejednokrotnie już przecież pokazały, jak duży w tym temacie potrafi być ich potencjał. Zlokalizowane na różnych wysokościach oświetlenie pozwala nie tylko wyeksponować te elementy w pomieszczeniu, które prezentują się najbardziej korzystnie, ale i wizualnie oddzielić od siebie i zaakcentować strefy użytkowe o różnym przeznaczeniu. My dzisiaj, tak jak wspomnieliśmy na początku, skupimy się głównie na tych pierwszych. Dlaczego? Bo osobiście uważamy, że lampy stołowe mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko walory wizualne i związaną z nimi dekoracyjność.

Lampa stołowa Golden Goblet Ball; Ława Meander; Obraz Touched Heron Right

Lampa stołowa: Miracle Ring; City Night Circles; Animal Monkey; Pipe LED

Jakie zalety mają lampy stołowe?

Przede wszystkim idealnie sprawdzają się w sytuacjach, w których potrzebne jest słabsze i nieco bardziej dyskretne światło. Lampy stołowe największe zastosowanie w domach i mieszkaniach znajdują wieczorami, bo stwarzają idealne wręcz warunki do odpoczynku. Czytanie książek czy oglądanie telewizji w ich towarzystwie dla wielu z nas jest nie tylko przyjemne, ale i dużo bardziej komfortowe, niż przy użyciu w tych samych sytuacjach lamp wiszących. Padające z sufitu światło co prawda lepiej oświetla wnętrza, ale też ze względu na swoje natężenie dużo szybciej męczy wzrok niż światło, które dają lampy stołowe.

Ogromną zaletą takich modeli, o której warto wspomnieć, jest mobilność, która pozwala w dowolnym momencie zmienić ich lokalizację lub miejsce przeznaczenia. Lampy stojące mają umiejętność łatwego dostosowania się do potrzeb wnętrza. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii, jakie możemy napotkać, jest brak dostępu do gniazdka. Z lampami wiszącymi i kinkietami sprawa nie wygląda już natomiast tak prosto. Zmiana ich położenia zazwyczaj pociąga za sobą konieczność przeróbki instalacji elektrycznej, a to jak wiadomo, wiąże się z większym nakładem pracy i dodatkowym kosztem.

Dywan Abstract Line

Zegar wiszący European Map; Komoda Rodeo; Stół Pure Nature; Krzesło z podłokietnikami Thinktank

Lampy stojące są natomiast bardzo lubiane nie tylko za małe gabaryty, ale i elastyczność jaką wykazują w temacie aranżacji. Tego typu modele zazwyczaj posiadają (nie jest to jednak regułą) niewielkie wymiary, które pozwalają z powodzeniem zastosować je w różnych konfiguracjach. Zlokalizowane na blatach komód, konsoli lub stolików kawowych, na parapetach, półkach czy regałach – lampy stołowe dają pod tym kątem naprawdę wiele różnorodnych możliwości. Nie inaczej jest w kwestii wykorzystania ich potencjału w różnych pomieszczeniach. Takie lampy z powodzeniem można zastosować nie tylko w salonach, ale i jadalniach, domowych biurach czy sypialniach.

Lampy stołowe do salonu i jadalni

Zgodzicie się chyba, z nami, że jedna lampa wisząca to zdecydowanie za mało, aby mówić o funkcjonalnym oświetleniu w strefie dziennej? Salon połączony z kuchnią i jadalnią (o powierzchni około 20-30 m2) potrzebuje co najmniej kilku punktów świetlnych zlokalizowanych w różnych miejscach i na różnych wysokościach. W tak dużym wnętrzu najlepiej postawić na oświetlenie zróżnicowane w formach, które da możliwość zaakcentowania stref użytkowych i zapewni komfort w różnych sytuacjach. O ile nad jadalnianym stołem najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa, o tyle w salonie dużo lepiej już poradzą sobie lampy stołowe. Wyeksponowane na blatach mebli nie tylko wniosą do wnętrza ciepło i przytulność, ale i pozwolą stworzyć sprzyjający odpoczynkowi nastrój.

Lampa wisząca Pipe LED; Lampa wisząca Chips Colore Chrome; Komoda Boston; Ława Boston; Sofa Rimini

Lampa stołowa: Rose Multi; Flexible Tre; Mamo Deluxe; Richmond; Rectangular Wood Mocca

Nie oznacza to oczywiście, że lampy stojące powinny w związku z tym omijać jadalnię przysłowiowym szerokim łukiem. Takie modele mogą z powodzeniem znaleźć tutaj zastosowanie w sytuacjach, w których potrzebne jest bardziej subtelne światło, od tego, które dają lampy wiszące. Można je wówczas zlokalizować na blacie stołu, komody lub konsoli. Każde z tych miejsc będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli umieścimy lampę w bliskiej odległości od gniazdka. Zasilające ją kable nie będą wtedy wyglądać nieestetycznie i rzucać się w oczy.  

Lampa stołowa Elephant Safari; Lampa wisząca Stone Mobile; Komoda Shanti Surprise Puzzle; Stół Duld Range; Krzesło Stay

Lampa stołowa Balloons; Konsola Secrets; Sofa Milchbar welwetowy róż

Stylowe lampki nocne do sypialni

W przypadku sypialni sprawa wydaje się być dość oczywista – lampy stołowe od zawsze przecież widywane są tutaj na stolikach nocnych rozmieszczonych po dwóch stronach łóżka. W takiej konfiguracji nie tylko oświetlają sypialnię nocą, ale i dają możliwość oddania się ulubionej lekturze przed snem czy nawet pracy w łóżku. Pozostając w zasięgu ręki nie zmuszają nas do wstawania, tak jak zlokalizowane na suficie lampy wiszące.

Lampa stołowa Trumpet Jazz; Szafka nocna Luxury

Lampa stołowa: Birds LED; Dancing Cows; Animal Frog; Animal Rabbit; Nature; Elephant Safari

Musicie jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie jakie w sypialni znajdują lampy stojące. Potencjał takiego oświetlenia można z powodzeniem wykorzystać eksponując je na parapecie, blacie komody lub na toaletce. W taki sposób nie tylko stworzycie przytulną atmosferę w sypialni, ale i zapewnicie sobie komfort niezbędny do poruszania się wieczorami po wnętrzu. Takie oświetlenie to także dobra alternatywa, jeśli w sypialni macie wydzielony kącik do pracy. Dodatkowa lampa stołowa może wtedy z powodzeniem zostać zaaranżowana na blacie biurka.

I na koniec jedna rada: pamiętajcie, że lampy stołowe przeznaczone do aranżacji w sypialni nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni blatu szafki. Trzymając się tej zasady nie tylko estetycznie dopełnicie wystroju wnętrza, ale i zapewnicie sobie odpowiednio dużo miejsca na podręczne rzeczy, z których macie zwyczaj korzystać zaraz po przebudzeniu lub bezpośrednio przed snem.