Oświetlenie w ciemnym salonie

Aranżacja oświetlenia w pokoju dziennym to bardzo obszerny temat, który przy różnych okazjach poruszaliśmy wielokrotnie, dlatego dzisiaj skupimy się wyłącznie na salonach utrzymanych w ciemnej kolorystyce. Dlaczego wybór padł akurat na nie? Kierowaliśmy się przede wszystkim panującymi aktualnie trendami, które wyraźnie wskazują na powrót intensywnych barw do wnętrzarskich łask.

Nie wiecie jakie oświetlenie w ciemnym salonie najlepiej spełni swoje funkcje? W takim razie czytajcie dalej, bo dzisiaj postaramy się ostatecznie rozwiać Wasze wątpliwości w tym temacie.

Jak dobrze zaplanować oświetlenie w ciemnym salonie?

To pytanie, które należy zadać sobie na długo przed rozpoczęciem aranżowania strefy dziennej. Na to w jaki sposób zaplanujemy punkty świetlne będzie miała wpływ nie tylko wielkość oraz usytuowanie okien, ale i kształt oraz kubatura wnętrza. Ważne w tym przypadku będą również plany względem odcienia koloru ścian i podłóg oraz zagospodarowania przestrzeni. Jeśli chcemy dobrze zaplanować oświetlenie w salonie, powinniśmy już na samym początku wiedzieć, w którym konkretnie miejscu będzie stał dany mebel. Bo tak naprawdę dopiero w momencie, gdy ustalimy jaką mamy wizję wyglądu salonu, będziemy w stanie dobrać odpowiadającą jego potrzebom ilość lamp.

Komoda Graham, Stół Graham, Lampa wisząca Monte Carlo Sette, Krzesło Costa

Jeśli więc mieliście do tej pory nadzieję, że duży żyrandol załatwi w tym temacie wszystko, to pora wyprowadzić Was z błędu. Jedna lampa w salonie to zdecydowanie za mało, aby dobrze oświetlić całe wnętrze. Ciemne kolory są bardzo wymagające, bo pochłaniają dużą ilość światła, dlatego decydując się na nie musicie mieć świadomość, że konieczny będzie zakup jednej lampy wiszącej i pomocniczych lamp stołowych, podłogowych lub kinkietów.

Podejmując decyzję o ilości lamp nie zapominajcie jednak, że oświetlenie w salonie musi być rozmieszczone od siebie w stosownej odległości. Żyrandol lub duża lampa wisząca, którą powiesicie w centralnym miejscu na suficie będzie wyznaczać lokalizację pozostałych punktów świetlnych. Co powiecie np. na lampę stołową postawioną na małym stoliku kawowym lub na konsoli za sofą? Albo na kinkiety zawieszone nad komodą i lampę podłogową stojącą obok fotela w kąciku czytelniczym? To bardzo praktyczne rozwiązania, które nie tylko zadbają o Wasz komfort, ale i wniosą do salonu sporo przytulności.

Oświetlenie w ciemnym salonie – jakie lampy wiszące wybrać?

Sofa Cubetto I; Lampa wisząca Dusty Bell: I, II

Zaczniemy od lamp wiszących, bo w gruncie rzeczy to one pełnią najważniejszą rolę w temacie oświetlenia salonu. W ciemnych pokojach dziennych najlepiej odnajdą się te z abażurami o jasnej kolorystyce, z widocznymi żarówkami lub transparentnym kloszem. Skierowany w górę strumień światła „podniesie” wyżej sufit, a spadający w dół rozprzestrzeni się równomiernie po powierzchni wnętrza i optycznie je powiększy. W ciemnych salonach świetnie sprawdzą się np. modele okrągłe lub te o podłużnych kształtach. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych inspiracji.

Lampa wisząca Waves 48 cm szara, Lampa wisząca Vezzo Cinque chromowa LED, Lampa wisząca Duchess LED

Lampa wisząca Chandelier II chromowa, Lampa wisząca Princess, Lampa wisząca Palazzo 66 cm

Zastosowane w ich przypadku materiały, takie jak: szkło czy stal nierdzewna to trafiona decyzja nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale i szerokie możliwości aranżacyjne. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że szkło ma wyjątkową umiejętność współpracy z wieloma stylami.

Lampa wisząca Beam, Lampa wisząca Saturn Explosion, Lampa wisząca Chips I, Lampa wisząca Crystal Bomb, Lampa wisząca Pipe transparentna, Lampa wisząca Trumpets

Lampa wisząca Spider VII, Lampa wisząca Lighthouse Twelve, Lampa wisząca Harlekin

Tego typu lampy świetnie zaprezentują się w salonach, które w wyraźny sposób czerpią inspirację z nowoczesnej estetyki. Po drodze będzie im także z klimatem glamour, jak i stylem klasycznym czy pozostającą jego przeciwieństwem awangardową estetyką.

Lampy stołowe, które rozjaśnią ciemny pokój

Biorąc pod uwagę, że w salonie spędzamy większą część dnia korzystnym rozwiązaniem będzie także zakup lamp stołowych. To zupełnie niepozorne oświetlenie jest nie tylko idealnym uzupełnieniem dla żyrandoli, ale i świetnym sposobem na podkreślenie stylu aranżacji. W ciemnych salonach nie ma przecież miejsca na dużą ilość dodatków, które dodatkowo zmniejszają i zabierają przestrzeń. W takim przypadku lampy stołowe mogą z powodzeniem pełnić swoje praktyczne funkcje, jak i wcielać się w rolę dekoracji.

Fotel Cigar Lounge czerwony, Stolik kawowy Duld Range, Lampa stołowa Elephant Safari

Niewielkie rozmiary jakie posiadają, pozwalają na zlokalizowanie ich w salonie w wielu miejscach jednocześnie. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest ustawianie ich na blacie komody lub konsoli. Znajdując się na odpowiedniej wysokości potrafią dobrze rozpraszać światło, które będąc mniej intensywne niż w przypadku żyrandola, tworzy we wnętrzu ciepły i intymny nastrój.

Lampa stołowa Golden Cage Roll, Lampa stołowa Modo Wire II, Lampa stołowa Cage Tre I

Lampa stołowa Drop Gunmetal, Lampa stołowa Cosmos złota, Lampa stołowa Orlando, Lampa stołowa Wire Bowl

Nie jest to jednak jedyna opcja, jaką dają lampy stołowe. Coraz częściej przecież widuje się je postawione na pomocniczych stolikach obok sofy, na półkach wiszących czy na szafkach RTV. W tym ostatnim przypadku ich zalety wykorzystuje się w celu oświetlenia kącika telewizyjnego – postawiona obok telewizora lampa pozwala zniwelować tworzący się kontrast pomiędzy padającym z ekranu jaskrawym światłem, a ciemnym otoczeniem.

Lampy podłogowe, które dodadzą przytulności

Lustro Circles Crest, Dywan Kelim Ornament turkusowy 300×200 cm, Poduszka dekoracyjna Kelim Ornament turkusowa 60×40 cm, Lampa podłogowa Baloon Collore

Ostatniego z dostępnych rodzajów oświetlenia przedstawiać Wam chyba nie trzeba – to znane i lubiane lampy podłogowe. Ich zalety doceniane są nie tylko zimową porą, kiedy większość czasu spędzamy w fotelu książką w ręku, ale i latem po zapadnięciu zmroku. Lampy podłogowe pozwalają uniknąć konieczności zapalania żyrandola w momentach, w których potrzebne jest jedynie delikatne światło.

Nie wiecie na jakie lampy podłogowe się zdecydować? W salonach, w których dominuje ciemna kolorystyka dobrze sprawdzą się modele o lekkich formach, podtrzymane na prostych podstawach lub na wąskich nóżkach. Trafionym wyborem będą zarówno lampy podłogowe z abażurami w kolorach bieli, jak i te z transparentnymi kloszami czy w całości wykonane z metalu lub stali. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich wykończenie – ciemne salony raczej nie będą prezentować się dobrze w towarzystwie nadmiernej ilości wzorów i detali.

Lampa podłogowa Capello Opposto, Lampa podłogowa Triangle 160 cm, Lampa podłogowa Facile Tunnel I, Lampa podłogowa Calotta

Jeśli mimo wszystko nie przepadacie za minimalizmem i chcecie zaprosić do salonu odrobinę elegancji to postawcie na oświetlenie z połyskiem. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się to wykonane z mosiądzu i złota. 

Szafka RTV Brooklyn I, Krzesło Beverly Hills I, Dywan Circle Spring, Lampa podłogowa Vintage Movie

Lampa podłogowa Knit, Lampa podłogowa Dottore I, Lampa podłogowa Vintage Movie

I na koniec poznajcie jeszcze jeden sposób na oświetlenie ciemnego salonu – niskie lampy podłogowe w formie ażurowych lampionów. To nowoczesne oświetlenie o nietypowych formach z pewnością skradnie serca tych z Was, którzy pomimo zamiłowania do ciemnej kolorystyki, nie chcą rezygnować z przytulności w salonie.

Lampa podłogowa Sultan, Lampa podłogowa Flame Round, Lampa podłogowa Sultans Palace

Postawione na podłodze obok sofy lub fotela, nieopodal komody czy szafki RTV – tego typu lampy dają wiele możliwości względem aranżacji. Dodatkowo, są świetnym uzupełnieniem lamp wiszących, z których zazwyczaj korzystamy tylko wtedy, gdy potrzebujemy naprawdę dużej ilości światła. W chwilach relaksu i odpoczynku lampy podłogowe sprawdzają się znacznie lepiej, bo dają dużo bardziej subtelne światło niż żyrandole.