Wiosenne zmiany w salonie

Zmiany w salonie to często spotykany sposób na odświeżenie wystroju domu na wiosnę. W końcu to jedno z pomieszczeń, w których zwykle spędzamy najwięcej czasu. Generalny remont nie zawsze jest jednak rozwiązaniem, po które możemy i chcemy sięgnąć. Co zrobić w takim przypadku? Postawić na proste sposoby, które niewielkim kosztem i nakładem pracy tchną nowe życie w salonową przestrzeń.

Od czego zacząć zmiany w salonie?

Najlepiej od generalnych porządków i pozbycia się zbędnych rzeczy. Budząca wszystko na nowo do życia wiosna to czas, który wyjątkowo temu sprzyja. Po obfitującej w duże ilości grubych materiałów zimie często mamy potrzebę zrobienia miejsca na coś nowszego, lżejszego i bardziej świeżego. Otaczanie się dodatkami, które stosujemy w okresie jesienno-zimowym raczej nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, kiedy na dworze robi się ciepło, a przez okna do domu zaczyna wpadać coraz więcej słońca.

Dlatego zanim zaczniecie zastanawiać się nad bardziej radykalnymi krokami, jakim jest przemalowanie ścian na inny kolor czy wymiana mebli, rozejrzyjcie się wokół i pomyślcie, które akcesoria i dodatki mogłyby zmienić lokalizację, a z którymi ewentualnie bez większych wyrzutów sumienia moglibyście się rozstać. Takie porządki w szerszej perspektywie wyjdą na korzyść nie tylko dla estetyki wnętrza, ale i Waszej wygody. Uporządkowany pokój dzienny jest przecież dużo bardziej komfortowy w użytkowaniu niż ten zagracony zbędnymi bibelotami, prawda?

Sofa Bruno Panini Big; Stolik kawowy Crystal; Obraz Touched Heron Right; Lampa stołowa Golden Goblet Ball; Poduszka dekoracyjna Cannes

Fajnym i stosunkowo prostym sposobem na zmiany w salonie jest także przemeblowanie. Ustawienie mebli w inny sposób z reguły nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów (no chyba, że o tych związanych z pracą fizyczną mowa), a często zmienia wnętrze o przysłowiowe sto osiemdziesiąt stopni. Innym rozwiązaniem jakiego możecie spróbować, jest podział pomieszczenia na strefy użytkowe. Takie zmiany wbrew pozorom wcale nie wymagają stawiania ścianek działowych – w tej roli świetnie odnajdują się parawany, sofy i regały. Z ich pomocą łatwo oddzielicie od siebie nie tylko strefę jadalnianą, ale też domowe biuro czy kącik wypoczynkowy.

Regał Authentico Zick Zack

Parawan Glass NY Skyline; Parawan Glass Palms

Regał Storm; Regał Osaka; Regał Puro; Regał Gold Rush

Postaw na akcesoria i dodatki

Z porządkami nie macie większego problemu, ale przemeblowanie w Waszym salonie jest z jakichś powodów niewykonalne? W takiej sytuacji zawsze możecie sięgnąć po tekstylia. To jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zmiany w salonie, jeśli wziąć pod uwagę liczne korzyści jakie daje wykorzystanie ich potencjału w tym zakresie. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że te małe w stosunku do posiadających spore wymiary mebli detale, wykonują największą pracę w kwestii przytulności i nadania indywidualnego charakteru naszym wnętrzom. Dzięki nim salony nie tylko cieszą oczy pięknym wyglądem, ale i dostarczają komfortu na co dzień podczas wykonywania wielu czynności.

Ławy Wire Grid (3/set); Lampa podłogowa Straight Tripod; Obraz olejny Roses; Obraz olejny Flower Garden

Poduszki dekoracyjne, narzuty, zasłony czy dywany to zaledwie kilka przykładów akcesoriów, których zastosowanie pozwoli Wam szybko wprowadzić widoczne zmiany w salonie. I choć każdy z nich zapewne już doskonale znacie to bez wątpienia warto przypomnieć o sile jaką mają w kwestii odświeżenia wystroju wnętrz. Inwestując w takie akcesoria nie tylko nie nadszarpniecie zbyt mocno domowego budżetu, ale i stworzycie sobie bazę do wyboru pozostałych dekoracji. Poduszki czy narzuty występują w tak wielu wzorach i kolorach, że bez problemu znajdziecie coś wpisującego się w Wasze poczucie estetyki.

Poduszka dekoracyjna Tropical Garden Fringe

Poduszka dekoracyjna Cannes: żółta, niebieska

Poduszka dekoracyjna: Fringes; Flick Flack; Banana; Jardin Flowers

Poduszka dekoracyjna: Peacock Glamour; Paradise Peacock; Bug; Feathers

Nie zapominajcie też, jak wiele do zaoferowania w tym temacie mają rośliny. Obecność naturalnych akcentów w salonie może wnieść do wnętrza nie tylko sporo świeżości, ale i pozytywną atmosferę i sielski nastrój. W okresie wiosenno-letnim zdecydowanie warto wykorzystać ich potencjał. Co natomiast możecie zrobić w przypadku, gdy nie macie zbyt dużo miejsca na ekspozycję bibelotów? Postawić na dekoracje wiszące. Świetnie w tym temacie sprawdzają się wszelkiego rodzaju obrazki, grafiki i lustra. Te ostatnie szczególnie dobrze wpływają na wygląd małych wnętrz, bo odbijając światło powiększają optycznie przestrzeń.  

Wazon Kaktus Sting; Wazon Bee; Wazon Sicily

Roślina dekoracyjna: Leaf Tree; Fiddle Leaf; Aloe

Sofa Proud; Fotel Proud; Lampa podłogowa Five Fingers; Ława Rimini

Fotel Bold Club; Komoda Luxury; Dekoracja ścienna/świecznik Ginkgo Leaf; Stoliki kawowe Wire (2/set); Dekoracja ścienna Absofuckinlutely

Oświetlenie w nowej odsłonie

Nieco bardziej wymagającym, jednak generującym zdecydowanie mniejsze koszty niż remont rozwiązaniem jest inwestycja w nowe oświetlenie. Nie musicie od razu decydować się na wymianę lamp wiszących, w przypadku których ewentualna zmiana lokalizacji najczęściej wiąże się z koniecznością przeróbki instalacji elektrycznej. Wystarczy, że sięgniecie po mobilne lampy stołowe i podłogowe, które w dowolnym momencie przestawicie wszędzie tam, gdzie będą miały zapewniony stały dostęp do gniazdka. To fajne rozwiązanie nie tylko w kontekście dekoracji, ale i dodatkowych funkcjonalności.  

Obraz Flower Boat; Poduszka dekoracyjna Cannes

Lampa stołowa Golden Goblet Ball

Takie lampy można przecież z powodzeniem zastosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Nietypowa forma, ciekawy wzór czy orzeźwiająca kolorystyka – oświetlenie wcale nie musi oznaczać klasycznych modeli i wypróbowanych rozwiązań. Co powiecie np. na lampkę stołową z podstawą w kształcie uroczej małpki? Albo taką ze szkła w orzeźwiającym odcieniu niebieskości? Dzięki takim dodatkom możecie bez większego wysiłku przełamać dotychczasową rutynę i wnieść trochę świeżości do aranżacji. Czasami nawet z pozoru niewielkie zmiany w salonie potrafią zupełnie odmienić jego charakter.

Lampa stołowa: Jupiter; Balloons; Animal Monkey; City Nights Squares; Terazzo Nature

Lampa podłogowa: Jupiter; Pipe LED; Flexible Cinque; Scultra; Samoa

Odśwież salon na wiosnę!

Rzadko zdarza się tak, że raz urządzony salon zachwyca domowników swoim wyglądem przez naprawdę długie lata. Nawet ten najpiękniej zaaranżowany co jakiś czas potrzebuje zmian. I trudno się dziwić, bo odświeżające metamorfozy zazwyczaj bardzo dobrze robią naszym wnętrzom. Dzięki nim nawet bez inwestowania w kosztowny i czasochłonny remont możemy spojrzeć na domową przestrzeń zupełnie innym okiem. Odmieniona strefa dzienna to doskonały sposób na pozbycie się nudy z wystroju wnętrz i przyjemne spędzanie wolnego czasu. W tym celu możecie wykorzystać zarówno wspomniane wcześniej akcesoria i dodatki, jak i zdecydować się na zmianę ustawienia mebli lub np. wymienić uchwyty w szufladach i szafkach. Decyzja w tym temacie należy tylko i wyłącznie do Was.

Fotel Regina; Poduszka dekoracyjna Cannes; Dywan Kelim Pop Rockstar; Lampa podłogowa Reflector; Miska Bunny Tre; Obraz olejny Roses

W ostateczności możecie też pokusić się o przemalowanie ścian na inny kolor. Pamiętajcie jednak, że taka decyzja wymaga nie tylko większego nakładu pracy, ale i konieczności umiejętnego doboru kolorystyki. Odcień farby na jaki postawicie powinien współgrać z pozostałymi elementami wykończeniowymi, meblami czy detalami. Tak radykalne zmiany w salonie warto potraktować jako ostateczne rozwiązanie, z którego skorzystacie wtedy, kiedy przetestujecie wszelkie inne sposoby. Remont, nawet ten ograniczający się jedynie do malowania, trwa znacznie dłużej i pociąga za sobą zdecydowanie większe koszty niż przemeblowanie czy wymiana dodatków.