Szafki nocne do sypialni od KARE

Szafki nocne pomimo swoich niewielkich wymiarów pełnią bardzo ważną rolę w sypialni. I chociaż nie są przy tym wystawione na ekspozycję tak mocno, jak meble w innych pomieszczeniach, to warto zadbać o to, aby ich wybór był dobrze przemyślany. W końcu to nie tylko ozdoba łóżka, ale i możliwości związane z dodatkowym miejscem do przechowywania…

Stoliki i szafki nocne do sypialni

Nie wiemy jak Wam, ale nam ciężko wyobrazić sobie komfortowo urządzoną sypialnię, w której nie ma miejsca na szafki nocne. To rozwiązanie, z którego nie warto rezygnować w żadnym wypadku – nawet wtedy, gdy macie do dyspozycji niewielką ilość przestrzeni i w wyborze mebli znacząco ogranicza Was metraż. Bo chociaż w sypialni nie spędzamy na ogół tak dużo czasu, jak w salonach, to nie znaczy, że kwestię wyboru wyposażenia możemy tutaj sprowadzić jedynie do zakupu szafy i wygodnego łóżka. Ze względu na swoje funkcjonalności pełnią one co prawda ważniejszą rolę (bez nich sypialnia nie ma szans zaistnieć), jednak nie jest to wystarczającym powodem, aby całkowicie bagatelizować szafki nocne.

Szafka nocna Authentico; Lampa stołowa Wood

Bo chyba zgodzicie się, że małe szafki nocne to jednak duże ułatwienie? Mając w pobliżu łóżka taki mebel nie tylko możemy w dogodny dla nas sposób przechowywać podręczne rzeczy (nie wszystko przecież chcemy trzymać na widoku), ale i wyeksponować budzik czy lampkę nocną. To duża zaleta, jeśli wziąć pod uwagę niewielki metraż sypialni. To pomieszczenia, które zwykle nie należą do największych, dlatego w ich przypadku trzeba szczególnie zadbać o to, aby każdy centymetr dostępnej przestrzeni został wykorzystany we właściwy sposób. Stoliki i szafki nocne znacząco ułatwiają to zadanie, bo dzięki małym wymiarom nie zabierają zbyt dużo miejsca, a jednocześnie pozwalają wygodnie zorganizować przestrzeń.

Stoliki i szafki nocne – czym się różnią?

Stolik i szafka to nazwy, które często stosuje się zamiennie. Czy słusznie? Tak naprawdę niezupełnie, bo stoliki w stosunku do szafek nocnych mają bardzo uproszczone konstrukcje. Mówiąc o tych drugich zwykle mamy na myśli meble wyposażone w dodatkowe półki i szuflady. Stoliki ze względu na swoje proste formy bardzo często do zaoferowania mają jedynie blat plus ewentualnie jedną półkę zlokalizowaną zaraz pod nim. To spora różnica nie tylko pod kątem wyglądu wizualnego, ale i oferowanych funkcjonalności. Jeśli w pobliżu łóżka chcecie trzymać coś więcej niż tylko oświetlenie, to stoliki raczej nie spełnią Waszych oczekiwań.

Łóżko City Spirit; Taboret/stolik kawowy Snag Gunmetal; Dywan Arabian Flower

Każdy z tych mebli będzie miał jednak szansę spełnić swoją rolę, jeśli tylko zadbacie o to, aby dopasować go do swoich potrzeb. Stoliki nocne zwykle okazują się być wystarczające, jeśli chcemy mieć łatwy dostęp jedynie do budzika czy lampki nocnej. W przypadku, gdy nasze wymagania w tym zakresie wykraczają znacznie poza niewielki blat i jedną małą półkę, to zdecydowanie lepszym wyborem są szafki nocne. Takie meble ze względu na rozbudowane formy i praktyczne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają rozmieścić znacznie więcej rzeczy niż stoliki. Szafki nocne mają dwie bardzo ważne zalety – półki ukryte za zamykanymi drzwiczkami i wysuwane szuflady. To świetny wybór, jeśli zamierzacie trzymać w pobliżu łóżka bardzo osobiste rzeczy lub wtedy, gdy nie lubicie wystawiać na widok zbyt dużej ilości bibelotów.

Szafka nocna Brooklyn; Lustro wiszące Sunflower

Wybieramy szafkę nocną

O praktycznych zaletach szafek nocnych powiedzieliśmy do tej pory całkiem sporo, dlatego teraz przez chwilę skupimy się nieco na względach wizualnych. Dobrze dobrane szafki nocne powinny przecież nie tylko odpowiadać na nasze potrzeby w zakresie użytkowania, ale i pasować do wnętrza pod kątem estetyki. Najlepiej w tym temacie bazować na stylu pomieszczenia, materiałach dominujących w wystroju i kolorystyce. Szafki kupuje się zwykle po wyborze łóżka, ewentualnie równolegle, gdy decydujemy się na elementy z tej samej kolekcji, dlatego dopasowanie ich nie powinno sprawiać problemów. Co jednak zrobić w przypadku, gdy macie wątpliwości, czy wybrany model dobrze odnajdzie się w Waszej sypialni?

Szafka nocna Puro; Łóżko Puro; Lampa stołowa Birds LED

Szafka nocna: Capri; Puro; Rodeo; X-Factory

Zwrócić uwagę na jego formę, kształt i wykończenie. Skandynawska sypialnia najlepiej będzie czuła się w towarzystwie bieli i naturalnych materiałów. Szafki nocne w tym stylu posiadają zazwyczaj bardzo proste, wręcz minimalistyczne konstrukcje i stronią od zastosowania dodatkowych detali. Szeroko wykorzystywane w północnej stylistyce, przytulne drewno pięknie odnajduje się także w klasycznych wnętrzach, z tym, że już w nieco bardziej eleganckim wydaniu i ciemniejszej kolorystyce. Takie drewniane szafki nocne, ale z elementami metalu dobrze wypadają też we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym. Znane z zamiłowania do ekstrawagancji sypialnie w stylu glamour najbardziej z kolei skłaniają się ku dekoracyjności – w ich przypadku najlepiej sprawdzają się szafki nocne wykonane ze szkła lub modele wykończone na wysoki połysk.

Szafka nocna Moonscape

Szafka nocna: Real Dream; Alhambra; Rivet; Cubo

Jak ustawić szafki nocne?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze kilka słów na temat ustawienia tych mebli w sypialni. Ich ilość wbrew pozorom wcale nie jest przesądzona ani oczywista. Co prawda zdążyliśmy już przywyknąć do widoku szafek nocnych stojących po dwóch stronach łóżka (w takiej konfiguracji aranżuje się je najczęściej) jednak w praktyce metraż wnętrza nie zawsze pozwala na zastosowanie takich rozwiązań. W przypadku, gdy np. łóżko musi stać dostawione jednym bokiem do ściany fizycznie niemożliwe jest wstawienie dwóch dodatkowych mebli. W takiej sytuacji możemy zdecydować się co najwyżej na jedną szafkę nocną, modele wiszące lub szafki mocowane tuż nad wezgłowiem łóżka. Takie alternatywy są nie mniej komfortowe, a nie pozbawiają nas możliwości trzymania osobistych rzeczy w zasięgu ręki.

Szafka nocna Luxury; Taboret Cherry: fiołkoworóżowy, brązowy; Lampa stołowa Miracle Ring LED; Zegar ścienny Clip

Sprawa jest dużo prostsza, gdy po bokach łóżka mamy wystarczająco dużo miejsca na wstawienie dwóch szafek nocnych. Wtedy bez większych wyrzutów sumienia możemy pójść o krok dalej i wybrać modele o nieco bardziej rozbudowanych formach. Pamiętajmy jednak, że ich głębokość nie powinna przekraczać 60 cm i że blat szafki powinien być usytuowany na poziomie odpowiadającym wysokości łóżka. Korzystanie z niskiej szafki nocnej, gdy materac jest położony dużo wyżej niż rama ma raczej niewiele wspólnego z komfortem. Wysokie szafki nocne także nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy właścicielami niskiego łóżka. Najwygodniej jest, gdy ich blaty są zlokalizowane maksymalnie kilka centymetrów nad materacem.