Trendy w aranżacji wnętrz

Do końca bieżącego roku zostało jeszcze trochę czasu, a my myślami jesteśmy już w następnym. Czy Wy też zastanawiacie się, jakie trendy w aranżacji wnętrz przyniesie nadchodzący sezon? Już teraz możemy uchylić Wam rąbka tajemnicy i powiedzieć, że niektóre dotychczasowe tendencje ulegną zmianie. Dotyczy to szczególnie aranżacji pokoju dziennego. Projektanci tym razem chcą dostarczyć nam nie tylko pięknych wrażeń, ale i nieco nas zaskoczyć. Czy im się to uda? Zobaczcie, jak będzie wyglądał modny salon 2019.

Trendy w aranżacji wnętrz – modny salon 2019

Aranżacja salonu w nadchodzącym roku przyniesie kilka niespodzianek. Co prawda nowości jakie przygotowali designerzy nie będą szokujące, ale na pewno zmienią nasze spojrzenie na wnętrza i stworzą wiele okazji do próbowania nowości. Popularne dotychczas odcienie bieli i szarości znajdą godnych następców, a funkcjonalne meble staną na wysokości zadania i umożliwią wyposażenie salonu bez niepotrzebnego zagracania przestrzeni. Dobrze zagospodarowany pokój dzienny pomieści nie tylko to, co niezbędne, ale przede wszystkim to, co wygodne i komfortowe. W naszych domach znów będą rządzić dobrej jakości materiały, takie jak: drewno egzotyczne, skóra naturalna, kamienie szlachetne czy aksamit. Będą się pojawiać zarówno w formie elementów wykończeniowych (np. na podłogach), jak i w meblach oraz dodatkach.

Stolik kawowy Rimini ∅42 cm złoty; Figurka Mano złota; Obraz olejny Flower Garden 100×100 cm; Szklanka Hommage ∅9×10 cm; Wazon Barfly: jasnoniebieski, zielony, ciemnoniebieski

Fotel Vegas Forever Bluegreen; Dywan Ornament 240×170 cm kolorowy

Modny salon 2019 będzie czerpał z wzorniczego dziedzictwa lat 60 i 70. Nawiązania do estetyki w typie retro przejawią się zarówno w inspiracji stylem vintage, jak i stosowaniu wysokich nóżek o zwężonym przekroju, wzorów geometrycznych i dużej ilości roślin. Monstery, palmy, fikusy czy paprocie – tęsknota za przyrodą już od jakiegoś czasu daje nam się we znaki, dlatego naturalne kwiaty znów powrócą do łask. Moda częściowo zatoczy koło także w kwestii kolorystyki. Dominujące dotychczas jasne kolory ustąpią miejsca żywym i zdecydowanym barwom. Jakim? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.

Kolorystyka salonu

Jeśli obserwujecie trendy w aranżacji wnętrz, to na pewno wiecie, jakie kolory dotychczas znajdowały największe zastosowanie w salonach. Były to przede wszystkim klasyczna biel i szarość, występujące najczęściej w połączeniu z wykończeniem na wysoki połysk lub neutralnym drewnem. Tendencja do wykorzystywania potencjału tych dwóch barw była widoczna przez naprawdę długi czas. W końcu to kolory stonowane i uniwersalne, które potrafią zgodnie współpracować z wieloma estetykami.

Dywan Comp Cream 240×170 cm kremowy; Lampa podłogowa Balloons 38×167 cm srebrna; Lampa stołowa Balloons 38×68 cm srebrna; Wazon Barfly: różowy, szary

Mówiąc jednak o powrocie do korzeni i stylu retro, nie możemy zapomnieć o jego zamiłowaniu do ciepłych barw. Nietypowe połączenia i kontrasty jakie fundował nam w latach swojej świetności, nie pierwszy raz mają wpływ na formowanie się nowych trendów kolorystycznych. To właśnie one w nadchodzącym sezonie zachęcą nas do wyjścia poza schematy. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie zapomnimy o jasnych kolorach – nadal będą obecne we wnętrzach, ale już w innych odcieniach i wariantach.

Wybranie przez Instytut Pantone Ultra Violetu na kolor 2018 roku (pisaliśmy o nim tutaj) nie zostało być może przyjęte zbyt entuzjastycznie, bo fiolet jest trudny do zastosowania we wnętrzach, ale na pewno przyczyniło się do wyznaczenia nowego kierunku. W mijającym roku zaczęliśmy chętniej sięgać po odważne barwy i częściej stosować nieoczywiste zestawienia kolorystyczne. Trend ten będzie miał kontynuację także w kolejnym sezonie. Na paletach kolorystycznych proponowanych przez designerów znajdziemy m.in. neutralne barwy, do jakich należą granat, kremowa biel i ponadczasowy brąz, jak i nieoczywiste odcienie zieleni, czerwieni czy niebieskości. Zieleń wystąpi pod postacią groszku, seledynu i khaki, czerwień w formie intensywnego bordo, a niebieski ubierze się w odcienie szafiru i królewskiego błękitu. Ci, którzy preferują bardziej ożywione kolory będą mogli wybierać spośród odcieni fuksji, bladego różu, żółci doprawionej złotem lub intensywnie pomarańczowej mandarynki.

Meble i dodatki do salonu

Skoro powiedzieliśmy sobie już tak dużo o kolorystyce w salonie, to teraz skupmy się na tym, co nadchodzący rok będzie miał do powiedzenia w temacie mebli i dodatków. Tutaj najbardziej widoczny będzie zwrot ku tradycyjnej elegancji, opowiedzianej jednak na nowo i przedstawionej w nowoczesnej interpretacji. Zmysłowe materiały w typie welwetu czy aksamitu, czyste linie i precyzyjne wykończenie, w którym widać troskę o najmniejsze szczegóły i detale – trendy w aranżacji wnętrz wyraźnie wskazują, że odtąd wybierając meble do salonu będziemy kierować się nie tylko względami estetycznymi czy wysoką jakością materiałów, ale i chęcią stosowania wyjątkowych rozwiązań.

Narożnik Infinity Velvet Taupe 302×182 cm prawy

Co to konkretnie oznacza? Przede wszystkim zwrot ku mało docenianemu do tej pory rękodzielnictwu. Modny salon 2019 będzie bogaty w meble i dodatki noszące znamiona robótek ręcznych, niedoskonałe i nieoczywiste w kształtach. Inspiracje wzornictwem z ubiegłych dziesięcioleci będą także obecne w detalach. W tej kwestii najważniejszą rolę odegra odważnie sięgający w przeszłość styl vintage. Decydując się na ręcznie wykonane dodatki ze szkła lub ceramiki wyrazimy nie tylko zamiłowanie do prostoty, ale i poszanowanie dla tradycji. Tą tendencję będzie można zauważyć także we wzorach stosowanych na ścianach i tekstyliach. Geometryczne kształty jodełki czy diamentu będą wyrażać uznanie dla ponadczasowej klasyki.

Stolik kawowy Tesoro Blue ∅80 cm; Szklanka Hommage ∅9×10 cm

Wazon Barfly 18×43 cm jasnoniebieski; Wazon Barfly 11×25 cm zielony

Trendy w aranżacji wnętrz mogą być świetną wskazówką i punktem wyjścia, ale warto patrzeć na nie z lekkim przymrużeniem oka. Kolory ścian czy dodatki można wprawdzie wymienić nie nadwyrężając zanadto domowego budżetu, ale meble kupujemy zazwyczaj na dobre kilka lat. I to właśnie dlatego swoje wybory powinniśmy opierać nie na chwilowej modzie, ale naszych osobistych preferencjach i upodobaniach. W salonie, który urządzimy po swojemu, niezależnie od panujących aktualnie trendów, zawsze będziemy czuć się dobrze i swobodnie.