Oświetlenie do sypialni

Oświetlenie w sypialni potrafi zdziałać naprawdę wiele dobrego. Z jego pomocą można nie tylko wygodnie czytać w łóżku, ale i zmieniać proporcje wnętrza, eksponować to, co w wystroju warte uwagi, jak i podkreślać kolorystykę, wzory i detale. Zastanawiacie się jakie lampy najlepiej sprawdzą się w tym temacie? W takim razie poświęćcie chwilę na lekturę nowego posta. Dzisiaj powiemy kilka słów o tym, jakie wybrać oświetlenie do sypialni.

Oświetlenie w sypialni

Łóżko Desire 160×200 szare; Pufa Desire szara; Szafka nocna Moonscape I; Lampa stołowa Trumpet Jazz; Wózek na bagaże Vegas; Obraz Audrey; Dywan Spike Elegance

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu, które ze względu na przeznaczenie i oddzielenie od strefy dziennej, zapewnia nam na co dzień trochę spokoju i intymności. Kameralna atmosfera i sielski klimat, który w niej panuje, to dla wielu z nas najlepszy sposób na odprężenie i regenerację. Przytulność płynąca z zastosowania naturalnych materiałów i miękkich tkanin zaaranżowana w towarzystwie nastrojowego oświetlenia sprawia, że sypialnia często jest remedium na zmęczenie po całodziennej bieganinie i ciężkim dniu w pracy. 

Lampa stołowa Trumpet Jazz; Szafka nocna Luxury I; Kubek Desire

Wy też chętnie spędzacie czas w sypialni? Lubicie zaszywać się w niej wieczorami i odpoczywać z książką w ręku? Jeśli tak, to doskonale wiecie, że odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do tego, aby komfortowo korzystać z jej funkcjonalności. W sypialni przecież głównie przebywa się wieczorami i w nocy, kiedy pokoju nie wypełnia światło wpadające przez okna. Dobrze dobrane lampy potrafią je jednak z powodzeniem zastąpić, jak i dodatkowo pełnić przy tym rolę dekoracji. 

Co warto wiedzieć wybierając oświetlenie do sypialni?

Lampy usytuowane w centralnym miejscu na suficie czy na blatach szafek nocnych po obydwóch stronach łóżka – oświetlenie w sypialni może występować w wielu formach. Trzeba jednak pamiętać, że strefy funkcjonalne, które występują w sypialnianym wnętrzu wymagają światła zróżnicowanego pod względem natężenia i intensywności.

Łóżko Authentico szer. 160×200 cm; Szafa Attento I; Szafka nocna Authentico; Lampa stołowa Mops II; Dywan Ornament 240×170 cm; Obraz Achat Blue

To, jaka ilość lamp będzie odpowiadać naszej sypialni zależne jest od metrażu i wielkości wnętrza. Jeśli pokój jest stosunkowo duży, to będzie wymagać zaaranżowania kilku punktów świetlnych zlokalizowanych w różnych miejscach.  Podstawą w tym temacie będzie oczywiście lampa wisząca zawieszona w centralnym miejscu na suficie, skierowana na dolną część łóżka.

Szafka nocna Authentico; Lampa stołowa Wood Nature; Kubek Desire

W przypadku mniejszych pomieszczeń problem oświetlenia w sypialni z powodzeniem rozwiążą małe kinkiety lub lampki nocne. Zlokalizowane na stolikach nocnych pozwolą nie tylko oglądać telewizor czy czytać książki, ale i zwolnią nas z konieczności niewygodnego wstawania z łóżka, w momencie, gdy zajdzie potrzeba wyłączenia światła. Nadal macie dylemat jakie ostatecznie lampy wybrać? W kolejnych akapitach omówimy wszystkie rodzaje oświetlenia do sypialni.

Lampy wiszące do sypialni

Lampa wisząca Medusa II bursztynowa

Lampy wiszące do sypialni są świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na estetykę, ale i walory praktyczne, które posiadają. Żyrandol zawieszony w centralnym miejscu na suficie jest przecież w stanie dotrzeć ze światłem znacznie dalej niż małe lampki nocne. To duża zaleta w momencie, gdy zachodzi potrzeba znalezienia czegoś w dużej szafie lub zrobienia porządków w sypialni.

Lampa wisząca Stardust mosiężna; Lampa wisząca Gioiello II transparentna; Lampa wisząca Triangle I 40 cm biała; Lampa wisząca Beam; Lampa wisząca Champignon szara; Lampa wisząca Golden Art

Modelami, które sprawdzają się w tym zakresie najlepiej są lampy o lekkich i prostych formach, szczupłych gabarytach i jasnej kolorystyce. Dobrym wyborem są zarówno te z abażurami, jak i przyciemnianymi kloszami osłaniającymi żarówkę. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych inspiracji.

Lampa wisząca Miracle Tube LED mosiężna; Lampa wisząca Waves 48 cm szara; Lampa wisząca Swing Iron III; Lampa wisząca Wire Pin

Bardzo nowoczesnym i popularnym współcześnie rozwiązaniem są niewielkich rozmiarów lampy sufitowe zawieszone nisko po jednej lub po obydwóch stronach łóżka. Podoba Wam się taki pomysł? Bo nam bardzo! Jeśli do Was z jakichś powodów taka opcja niekoniecznie przemawia, to zobaczcie, jakie zalety płyną z zastosowania mniejszych źródeł światła w sypialni.

Lampki nocne i kinkiety

Lampki nocne to istna klasyka, jeśli o oświetleniu do sypialni mowa. Te małe i niepozorne dodatki są bardzo pomocne nie tylko w momencie, gdy mamy ochotę na lekturę w łóżku, ale i wtedy, gdy potrzebne jest nam słabsze i bardziej subtelne światło od tego, które dają żyrandole. Lampki nocne najczęściej ozdobione są abażurami, które są dosyć mocno zabudowane. Dzięki temu strumień światła wydostaje się z nich dołem i jest delikatnie rozproszony po wnętrzu. 

Lampa stołowa Diamond Chocolate; Lampa podłogowa Stardust Spikes Shiny; Łóżko City Spirit 180×200 cm; Szafa Shanti Surprise Puzzle II; Dywan Arabian Flower 270×170 cm; Lustro Sun Storm; Lustro Nimbus: mosiężne, miedziane; Taboret/stolik kawowy Snag: Bronze 40 cm, Gunmetal 46 cm

Lampa stołowa Rattan Tre; Lampa stołowa Modo Wire II; Lampa stołowa Star 43 cm; Lampa stołowa Bulb II brązowa; Lampa stołowa Mushroom mosiężno-biała; Lampa stołowa Coachella 28 cm szampańska

Podobną alternatywą, która znajduje zastosowanie w sypialniach są kinkiety. To rozwiązanie warte uwagi szczególnie w przypadku, jeśli nie macie miejsca na szafki nocne lub nie przewidujecie ich w aranżacji. Przymocowane na ścianie lampy nie zajmują wiele miejsca, a dają wystarczająco dużo światła, aby można było czytać czy oglądać telewizję. Jeśli zamierzacie zdecydować się na ten rodzaj oświetlenia to pamiętajcie o tym, że lampka nocna powinna być usytuowana na wysokości 50 cm, a kinkiety 75 cm nad materacem łóżka. W ten sposób światło nie będzie męczące dla wzroku i nie będzie razić w oczy osoby śpiącej obok Was.

Lampa stołowa Knit; Szafka nocna Brooklyn II; Łóżko Brooklyn Walnut 180×200 cm

Lampa stołowa Rose Multi; Lampa stołowa Creation Ring; Lampa stołowa Allure II; Lampa stołowa Zelda Small

Lampy podłogowe do sypialni

Na koniec zaproponujemy Wam jeszcze coś, co być może w kwestii oświetlenia do sypialni nie jest rozwiązaniem oczywistym, jednak zdecydowanie wartym uwagi, jeśli dysponujecie większym metrażem i zależy Wam na dobrym naświetleniu całego wnętrza. Lampy podłogowe, bo o nich mowa, mogą przecież z powodzeniem pełnić rolę oświetlenia pomocniczego i z pozytywnym skutkiem zastąpić wspomniane wcześniej lampki nocne.

Łóżko Desire 160×200 cm różowe; Fotel Wall Street różowy; Lampa podłogowa Bello Sette mosiężna; Obraz olejny Roses 100×100 cm; Figurka dekoracyjna Monkey Gorilla Side M złota; Stolik kawowy Firestarter: Edge 41 cm, Riffle 46 cm, Connect 46 cm

Lampa podłogowa Wire Bowl; Lampa podłogowa Knit; Lampa podłogowa Hourglass; Lampa podłogowa Flexible Cinque czarna; Lampa podłogowa Stright Tripod czarna; Lampa podłogowa Swing Iron; Lampa podłogowa Star Base 94 cm; Lampa podłogowa Bello Sette mosiężna; Lampa podłogowa Parecchi Glamour 180 cm

Postawione obok łóżka czy w komplecie z fotelem i stolikiem kawowym w jednym z kątów sypialni – tylko od Was zależy, w jaki sposób wykorzystacie ich aranżacyjny potencjał. Do wyboru w tym zakresie macie zarówno modele ze szklanymi kloszami, jak i te ubrane w abażury. Pierwsze z nich równomiernie rozprowadzą światło po sypialni, a drugie, kierując strumień światła w górę podniosą sufit i powiększą optycznie wnętrze.

Łóżko Puro 160×200 cm; Szafka nocna Puro; Szafa Puro I; Fotel obrotowy Lounge Surprise I zielony; Lampa podłogowa Scultra; Lampa stołowa Birds LED; Dekoracja White Leafs; Dywan Gaga

Pamiętajcie, że tego typu oświetlenie w przeciwieństwie do kinkietów czy lamp wiszących cały czas pozostaje mobilne. Lampy podłogowe z łatwością adaptują się w nowych miejscach, co jest cenną zaletą, jeśli lubicie co jakiś czas zmieniać ustawienie mebli w pokoju. W przypadku, gdy posiadacie gniazdka w sypialni rozmieszczone w kilku miejscach możecie śmiało zmieniać ich lokalizację i dostosowywać do aktualnych potrzeb aranżacyjnych wnętrza.

Lampa podłogowa Oasis 50 cm; Lampa podłogowa Stardust Spikes Antique; Lampa podłogowa Clouds

Lampa podłogowa Flame Round; Lampa podłogowa Chain Oval; Lampa podłogowa Mystery Tree 79 cm